Świętujemy Dzień Ziemi

Dzień Ziemi  to coroczne wydarzenie obchodzone w celu promowania ochrony środowiska, poszerzania świadomości ekologicznej i inspirowania do życia w zgodzie z naturą.

W naszej szkole przez cały rok szkolny prowadzone są różnorodne działania promujące ochronę środowiska i ekologię. Dzieci poszerzają swoje wiadomości i umiejętności już w przedszkolu, realizując program „ Skąd się biorą produkty ekologiczne?”. Starsi uczniowie omawiają te zagadnienia na zajęciach przyrodniczych, aktywnie promując zachowania związane z sozologią.

Młodzież troszczy się o zieleń wokół szkoły, pieląc chwasty, sadząc nowe kwiaty, krzewy i drzewa oraz uprawiając ekologiczne warzywa. Cała społeczność szkolna chętnie uczestniczy w akcjach sprzątania najbliższej okolicy, w ramach działań ogólnopolskich „Sprzątanie Świata”, oraz „#Sprzątamy dla Polski”. Ponadto nieobce są nam zagadnienia związane z segregacją odpadów i recyklingiem. Zbiórka surowców wtórnych trwa w naszej szkole od wielu lat i cieszy się wśród uczniów niezwykłą popularnością.

W ramach tegorocznych obchodów Święta Ziemi, w dniach 21 oraz 24 kwietnia uczniowie klas 5-8 brali udział w teleturnieju wiedzy przyrodniczo-ekologicznej „1 z 10”. Zabawa została przygotowana przez uczniów szczególnie wyróżniających się w nauce przedmiotów przyrodniczych i odnoszących sukcesy w licznych konkursach z tego zakresu:

Angelikę Sikorę – 1 miejsce indywidualne w etapie parkowym „Ogólnopolskiego Konkursu o Parkach Krajobrazowych Polski”,

Kacpra Tokarza – uczestnika etapu rejonowego „Małopolskiego Konkursu Biologicznego” oraz wojewódzkiego konkursu „ Na ratunek Ziemi”,

Janka Tobiasza  – uczestnika etapu rejonowego „Małopolskiego Konkursu Biologicznego” oraz „Małopolskiego Konkursu Geograficznego”.

Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwały panie uczące przedmiotów przyrodniczych,

pani Anna Kupczyk oraz Agnieszka Nowak.

Teleturniej wiedzy został przygotowany ze szczególną starannością, co zapewniło uczestnikom gry  świetną zabawę, przy jednoczesnym utrwaleniu poznanych zagadnień z zakresu przyrody i ochrony środowiska.

Bardzo dziękujemy wszystkim za zaangażowanie, a zwycięzcom gratulujemy znakomitej wiedzy!