Zajęcia artystyczne- Arteterapia

Celem głównym programu było wsparcie szkół i placówek oświatowych w przeciwdziałaniu negatywnym konsekwencjom wynikającym z okresu pandemii. Wiedząc, że uczniowie doświadczyli wielu wyzwań i trudności związanych z nauką zdalną oraz ograniczeniami społecznymi, skupiłam się na twórczych i terapeutycznych zajęciach artystycznych, które miały na celu złagodzenie stresu, poprawę samopoczucia oraz rozwijanie kompetencji kluczowych.

Podczas zajęć arteterapeutycznych stawiałam nacisk na rozwijanie kompetencji emocjonalnych, społecznych i kreatywnych. Poprzez różnorodne techniki artystyczne takie jak rysunek, malowanie, prace plastyczne czy tworzenie w glinie, uczniowie mieli możliwość wyrażenia swoich emocji, odkrywania w sobie potencjału twórczego oraz rozwijania umiejętności komunikacji i współpracy w grupie.

W trakcie zajęć arteterapeutycznych zachęcałam uczniów do eksploracji różnych tematów i wyzwań, które wynikają z ich osobistych doświadczeń. Poprzez proces twórczy i refleksyjny wspierałam ich w radzeniu sobie z trudnościami emocjonalnymi, budowaniu pewności siebie oraz rozwijaniu umiejętności radzenia sobie ze stresem i presją, a także w budowaniu relacji w duchu życzliwości i szacunku.

W ramach tych zajęć dążyłam do stworzenia bezpiecznej i twórczej przestrzeni, w której uczniowie mogli wyrażać siebie, odkrywać swoje talenty i umiejętności, a także uczyć się nawzajem przez współpracę i wymianę doświadczeń. Prace tworzone z pasją prezentowaliśmy na gazetce szkolnej, można było dostrzegać jak prace z zajęć na zajęcia stawały się piękniejsze, bardziej kreatywne ciekawe i ekspresyjne, a uczniowie dumni ze swoich wytworów doceniali czas spędzony w miłym gronie. Po skończonych zajęciach najczęściej dzieci były umorusane, ubrudzone ale szczęśliwe. Dziękujemy wspaniałym mamom, które zaraz po zajęciach musiały robić pranie – jesteście najlepsze! Dziękuję wszystkim dzieciom, czerpałam radość ze spotkań z Wami, podziwiałam Was i serce mi rosło, kiedy widziałam Waszą radość tworzenia. Dziękuję za wspólny czas.