Wyjątkowy Dzień – Święto Patrona Szkoły

     Dzień 23 września był w naszej szkole dniem wyjątkowym, ponieważ właśnie tego dnia, po dwóch latach pandemii, obchodziliśmy uroczyście Święto Patrona Szkoły – księdza Jana Twardowskiego, połączone ze ślubowaniem uczniów klasy pierwszej. Uroczystość rozpoczęliśmy o godzinie dziewiątej Mszą świętą w kościele pw. Matki Boskiej Fatimskiej w Kobylu.

      Później udaliśmy się do szkoły, aby kontynuować obchody. Pod pomnikiem naszego Patrona przedstawiciele społeczności uczniowskiej złożyli kwiaty. Kolejnym punktem programu był uroczysty apel. Rozpoczął się wprowadzeniem sztandaru szkoły i odśpiewaniem hymnu. Następnie uczniowie klas starszych zaprezentowali krótki program artystyczny skierowany głównie do pierwszoklasistów, którzy w tym dniu “brali ślub ze szkołą”. Tematem przewodnim były słowa księdza Jana skierowane do uczniów:

“Idźcie chłopcy w świat i wy dojrzałe damy,
choć mnie waszemu księdzu łzy znów toczą się strugami.
Z dziewcząt swych będę zawsze rad, chłopcami zachwycony,
choć czas podziobie wszystkich nas jak indyk rozżalony”.

      Krótkimi, zabawnymi scenkami, przeplatanymi myślami księdza Jana Twardowskiego, przybliżyli, jak wygląda życie szkoły. Podkreślili, że wzorując się na naszym Patronie, mamy na co dzień obowiązek pielęgnować i rozwijać w sobie takie cechy, jak mądrość, odwaga, dobroć, miłość, przebaczenie, radość. Była to dla nas wszystkich prawdziwa lekcja wychowawcza. Występ aktorów ubogaciły piękne piosenki w wykonaniu chórku szkolnego oraz efektowny taniec dziewczynek z klasy trzeciej, przygotowany pod czujnym okiem pani Edyty Rudek. Dopełnieniem całości była również oryginalna i piękna scenografia wykonana przez panią Ewę Bakalarz.

      Po zakończonej części artystycznej, pierwszoklasiści w pięknych biretach na głowach symbolizujących rozpoczęcie nowego etapu edukacyjnego, w podniosłej atmosferze, przed pocztem sztandarowym ślubowali być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę oraz swym zachowaniem, nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom.

     Po złożeniu ślubowania pani Dyrektor dokonała symbolicznego pasowania na ucznia. “Pasuję Cię na ucznia naszej szkoły” – mówiła, dotykając ołówkiem ramion uczniów. Wychowawczyni natomiast wręczyła uczniom pamiątkowe dyplomy, ufundowane przez rodziców oraz kolorowe kuferki wypełnione słodyczami. Społeczność szkolna gromkimi brawami przyjęła ślubujących do swojego grona, po czym wykonano pamiątkowe zdjęcie.

      Następnie pani Dyrektor wręczyła nagrody, wyróżnienia i dyplomy zwycięzcom konkursów, które z okazji święta odbyły się też w naszej szkole, a był to Konkurs wiedzy o życiu i twórczości ks. Jana Twardowskiego, konkurs plastyczny oraz recytatorski. Gratulowała i życzyła uczestnikom dalszych sukcesów. Na koniec podziękowała wszystkim, którzy włączyli się w obchody Dnia Patrona.

      Po zakończonej uroczystości uczniowie wraz z wychowawcami udali się do klas na słodki poczęstunek.

                                                                                                                        Anna Osika i Renata Kalisz