Wycieczka do Nowego Wiśnicza

W dniu 21 września, klasa 4a wraz z wychowawcą i panią pedagog- Ewą Bakalarz, odbyli pieszą wycieczkę do Nowego Wiśnicza. Głównym celem naszej wyprawy była wizyta w zamku . Jest to nie tylko wielka atrakcja turystyczna, a także potężna siedemnastowieczna twierdza jedna z największych w Rzeczypospolitej. To dzisiaj wyjątkowe miejsce w którym przenikają się dwa wieki. W Bastionie VR wcieliliśmy się w skórę nietoperza i odbyliśmy wirtualny lot po zamku … by następnie znaleźć się w jednej z komnat i wrócić w przeszłość, gdzie mogliśmy poznać tajniki alchemii.

Podczas zajęć uczestniczyliśmy w  pokazie alchemicznego sprzętu i „wybuchowych” doświadczeniach. Każdy z nas mógł dokonać odczytu tajnej wiadomości, poznać  zawiłą recepturę alchemika i stworzyć własne perfumy. Zamkowa aura tego miejsca sprawiła, iż wszystkimi zmysłami mogliśmy poczuć się jak XVII-wieczni laboranci.

Drugim punktem naszej wycieczki było Muzeum Pamiątek po Janie Matejce. Gdy zbliżyliśmy się do Koryznówki, przywitał nas paw!  Razem z nami, „dumnie” słuchał na temat przeszłości tego miejsca. Zaskakującym był dla nas fakt, że Koryznówka stała się miejscem schronienia dla rotmistrza Witolda Pileckiego , który w czasie wojny uciekł z obozu koncentracyjnego w Auschwitz.

Kolejnym punktem naszego spaceru po Nowym Wiśniczu był cmentarz żydowski. W  zadumie przyglądaliśmy się tamtejszym tablicom nagrobnym, rozważając historię tego miejsca.

Na koniec, aby zregenerować siły, posililiśmy się pyszną pizzą i wróciliśmy do naszych domów.