Wycieczka do Niepołomic

W dniu 22 września młodzież z klas 7a,7b oraz 8a wyruszyła na wycieczkę edukacyjną do Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego w Niepołomicach.

Podczas pobytu w placówce odbyliśmy niezwykłą podróż w głąb Wszechświata. Przewodnikiem tej naukowej ekspedycji był prelegent ujawniający nam niezwykłe tajniki Kosmosu. Usłyszeliśmy m.in. o skutkach długiego przebywania w stanie nieważkości, o możliwościach istnienia innych cywilizacji, a także o perspektywach zamieszkania na Marsie. Dowiedzieliśmy się również jak wyglądają pojazdy kosmiczne oraz z jaką prędkością i jak daleko można podróżować we Wszechświecie. Na koniec udaliśmy  do sali Planetarium, aby tam w świetle nocy, obejrzeć „gwiezdny” seans. Zobaczyliśmy, jak wyglądają gwiazdozbiory wczesnej jesieni  i  usłyszeliśmy związane z nimi legendy. Dowiedzieliśmy się również, jak orientować się za pomocą gwiazd.

Po dawce astronomicznej wiedzy, udaliśmy się jeszcze na krótką lekcję historii. Odwiedzając Zamek Królewski mogliśmy  się przekonać dlaczego to miejsce jest nazywane „ małym Wawelem”. Bliskie spotkanie z tym miejscem dało nam szybką odpowiedź na to pytanie… Widok dziedzińca, liczne krużganki i wystawa starych fotografii sprawiła że szybko się przekonaliśmy o wyjątkowości tego miejsca.

Bogatsi o nowe doświadczenia oraz szczęśliwi z możliwości wspólnego wyjazdu, wróciliśmy do naszych domów.

Agnieszka Nowak