Wrocław- miasto krasnali!

W dniu 6 kwietnia uczniowie klas 4 i 5 wyjechali na dwudniową wycieczkę do Wrocławia, stolicy Dolnego Śląska. Miasto pod wieloma względami przypomina niemieckie miasta, ma przepiękny rynek, jest bardzo gościnne i zadbane. Co więcej, Wrocław cieszy się rosnącą popularnością ze względu na fakt, że w roku 2016 był wybrany na Europejską Stolicę Kultury.

Wyjazd obfitował w wiele atrakcji. Pierwszego dnia uczniowie zostali oprowadzeni przez przewodnika miejskiego po słynnym Ostrowie Tumskim oraz katedrach, które wyrastają w samym środku miasta. Podczas zwiedzania bacznie wypatrywali figur słynnych wrocławskich krasnali. Niewielkie rzeźby, w liczbie stale rosnącej, są umieszczane w mieście sukcesywnie od 2005 roku.
Rzeźby Krasnali nie pojawiły się przypadkiem. Początkowo to działacze antykomunistyczni malowali krasnale ale z czasem Wrocław starał się wykreować krasnala jako symbol miasta – co zakończyło się pełnym sukcesem. Dzisiaj można spotkać się tutaj z grami miejskimi – tropiącymi właśnie ten wrocławski symbol.

Kolejno uczniowie udali się do Muzeum Wrocławskiego aby podziwiać Panoramę Racławicką. Pomysłodawcą olbrzymiego obrazu o wymiarach 15 × 114 m był znany lwowski malarz Jan Styka, który zaprosił do współpracy znakomitego batalistę Wojciecha Kossaka.

 Po pysznym obiedzie wyjechaliśmy na taras widokowy znajdujący się na  49 piętrze drapacza chmur –
Sky Tower, gdzie mogliśmy cieszyć się zapierającym dech w piersiach widokiem na całe miasto odszukując poznane wcześniej miejsca.

Dzień drugi rozpoczęliśmy od zwiedzania centrum wiedzy o wodzie HydropolisCentrum Edukacji Ekologicznej, które łączy walory edukacyjne z zabawą, a to wszystko za sprawą interaktywnej wystawy. Każda sala Hydropolis jest obudowana multimedialnymi tablicami z ciekawostkami na temat przełomowych odkryć podwodnego świata, natury wody i sposobu jej wykorzystania przez człowieka.

Kolejną atrakcją był spacer do Ogrodu Japońskiego, który stanowi unikatowy w Europie, żywy fragment japońskiej kultury. Wszystkie elementy ogrodu mają swoje miejsce oraz znaczenie.

Po drodze podziwialiśmy Halę Stulecia. Budynek został wzniesiony w latach 1911–1913 według projektu Maxa Berga. W 2006 roku hala została uznana za obiekt światowego dziedzictwa UNESCO.

Ostatnim punktem naszego programu była wizyta w największym ogrodzie zoologicznym w Polsce. Żyje tu ponad 12 tysięcy zwierząt reprezentujących 1100 gatunków – niektóre z nich są na wyginięciu. Wizyta w ZOO to obowiązkowy punkt pobytu we Wrocławiu. W ciągu kilku godzin mieliśmy szansę poznać rzadkie i oryginalne zwierzęta ze wszystkich kontynentów. Największą atrakcją jest Afrykarium – unikatowe na skalę światową oceanarium prezentujące wyłącznie gatunki zamieszkujące Czarny Ląd – od plaży Morza Czerwonego po dżunglę Kongo. Zachwycają m.in. żółwie, kolorowe ryby, hipopotamy, płaszczki, rekiny, pingwiny i krokodyle oraz zjawiskowe manaty.

Wycieczkę uznajemy za niezwykle udaną. Edukacja została połączona ze świetną zabawą.
Po trudnych czasach pandemii uczniowie mieli okazję na integrację i tworzenie wspólnych wspomnień.