Witaminki, witaminki…

8 listopada obchodzony jest Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania. Celem tego święta jest promowanie wśród najmłodszych i osób dorosłych zdrowego jedzenia, dobrych nawyków żywieniowych, spożywania regularnych posiłków i informowania o konsekwencjach złej diety.

W tym wyjątkowym dniu, uczniowie klasy 7a postanowili „podtuczyć” swoje szkieletowe podobizny (prace wykonane na podsumowanie poprzedniego działu😊) i wzbogacić ich posiłki o zdrowe przekąski. Ileż przy tej okazji było ciekawych inspiracji i propozycji pysznego jedzonka…myślę, że wkrótce zostanie wydana „książka kucharska naszych Ananasów”…

A tymczasem… w sielankowej atmosferze, przy wspólnym stole, młodzież poznała zasady zdrowych nawyków żywieniowych i dostępności witamin w codziennej diecie. Dopełnieniem naszej uczty były pyszne owocowe koktajle, które stanowiły prawdziwą bombę witaminową.

Myślę, że wcielając w życie poznane zasady żywienia, nasze „korytarzowe kościotrupy” odzyskają siły witalne i nie dopuszczą już do nadmiernego spadku wagi 😊.

 Liczba dzieci cierpiących na nadwagę w Europie zwiększa się każdego roku o 400 tysięcy!

Nadwaga to choroba naszych czasów, która przyczynia się do problemów ze zdrowiem (cukrzyca, schorzenia wątroby, choroby serca, rak, nadciśnienie, udar mózgu i depresję). Należy pamiętać, że zdrowe odżywianie to przede wszystkim profilaktyka chorób a także inwestycja w prawidłowy rozwój układu odpornościowego.

Według badań Kantar jedzenie warzyw i owoców jest dla Polaków najpopularniejszym sposobem zapewnienia odpowiedniego poziomu witamin w organizmie. Tak deklaruje aż 71% konsumentów. Połowa respondentów aby zapewnić sobie witaminy polega wyłącznie na warzywach i owocach (51%). Suplementy diety są źródłem witamin dla 19% badanych, natomiast 15% wybiera naturalne produkty wzbogacone witaminami, np. wzbogacone soki czy płatki śniadaniowe.

Nawet ci, którzy deklarują, że jedzą warzywa i owoce, żeby zapewnić sobie odpowiedni poziom witamin, jedzą ich za mało. Warzywa i owoce powinny stanowić połowę tego co jemy. Zatem -SMACZNEGO!!!