Lektury szkolne nie muszą być nudne i trudne- warsztaty teatralne…

W ramach przygotowań do inscenizacji teatralno-filmowej pt. ,, Najpiękniejsze sceny literackie” uczniowie klas: siódmej i ósmych wzięli udział w niepowtarzalnych warsztatach teatralnych, które odbyły się w naszej szkole 8 maja br. Prowadziła je pracująca w Operze Krakowskiej pani Joanna Grandys.
Po ćwiczeniach relaksacyjnych, budujących wspólnotę sceniczną i uświadamiających, ile czynników składa się na sukces przedstawienia, przystąpiliśmy do pracy nad naszymi tekstami. Przekonaliśmy się, jak wiele można zrobić z fragmentem lektury i jak różnorodnie go zinterpretować.
Wskazówki pani Joanny okazały się bezcenne, także dla naszych polonistek;). Zwróciła ona uwagę na dykcję, empatię, uczucia bohaterów, które powinniśmy oddać. Okazało się, że nudne lektury szkolne można odświeżyć, porównać ze współczesnością i dzięki temu poszerzyć wiedzę o naturze ludzkiej, która tak naprawdę nie zmienił się przez lata.
Miała rację noblistka, Olga Tokarczuk, pisząc: ,,Literatura to cudowny wynalazek człowieka pozwalający mu przynajmniej na chwilę przestać być sobą i wyprawić się w wielką podróż na inny kontynent do ,,ja” innego człowieka”.
A co dopiero literatura na scenie, ech!
Niektórym pani wywróżyła karierę aktorską. Oby nie zapomnieli, że to ziarenko artystyczne zakiełkowało tutaj w Kobylu;)