Osoba z niepełnosprawnością skarbem narodu

Każdy jest inny, ale wszyscy mają równe prawa, dlatego chcieliśmy docenić trud włożony w opiekę i wychowanie naszych pociech.

Szkolone Koło Caritas kieruje się zasadą kształtowania postawy otwartej wobec świata i innych ludzi, ponadto za cel stawiamy sobie formowanie u uczniów poczucia godności własnej osoby i szacunku dla godności innych osób.

Zdarza się, że właściwa postawa i zachowanie względem osób z niepełnosprawnością – pełne zrozumienia, tolerancji i otwartości na współdziałanie przysparza nam wiele trudności. Okazuje się jednak, że właściwe i wspierające osobę z niepełnosprawnością zachowanie wcale nie jest trudne. Świadczą o tym relacje panujące w klasie 6a, gdzie wspólnie już od przedszkola w zgodzie, przyjaźni i wzajemnym szacunku uczą i wychowują się nasza główna bohaterka dnia Magdalena i jej rówieśnicy. Madzia zawsze marzyła, aby wystąpić w serialu “Szpital”, a my właśnie spełnimy jej marzenia. Na spotkanie zaprosiliśmy rodziców i osoby z niepełnosprawnością. Pierwsze takie wydarzenie było okazją do rozmów i dzielenia się trudnościami wychowania swoich “małych skarbów”.

Spotkanie uświetniły:

  • Pani Małgorzata Więckowska Burmistrz Nowego Wiśnicza
  • Pani  Aneta Feliksiak Kierownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Nowym Wiśniczu,
  • Pani Katarzyna Kupiec-Trojan Pracownik Socjalny
  • Ksiądz Proboszcz Stanisław Kuczaj
  • Pani Dyrektor Agnieszka Wąsik

Pragniemy złożyć podziękowanie Księdzu Proboszczowi, który ufundował podkoszulki dla naszych wolontariuszy, Pani Kierownik Ośrodka Zdrowia w Nowym Wiśniczu za pożyczenie kozetki, parawanu i stojaka na kroplówkę, Komendantowi OSP w Kobylu Panu Stanisławowi Duśko za wypożyczenie deski ratowniczej, oraz Panu Mateuszowi Kargulowi za wypożyczenie stroju ratownika, a także zaprzyjaźnionym paniom pielęgniarkom za wypożyczenie strojów i stetoskopów. Dziękujemy również wolontariuszom za przygotowanie ciasteczek i ciast na spotkanie.

Organizatorzy: Szkolne Koło Caritas w Kobylu – opiekun pedagog szkolny mgr Ewa Bakalarz, p. pedagog specjalny mgr Kinga Tworzydło, p. psycholog mgr Sara Szewczyk -Nowak, , oraz p. pedagog specjalny mgr Kinga Mika