Przyrodnicze fascynacje i eksperymenty!

Od stycznia do końca maja b.r. w naszej szkole odbywały się zajęcia koła przyrodniczo- eksperymentalnego w ramach Grantu 3 projektu pn. Małopolska Tarcza Antykryzysowa – Pakiet Edukacyjny II.

W ramach koła, uczniowie realizowali zajęcia w zakresie przedmiotów przyrodniczych ze szczególnym uwzględnieniem eksperymentowania.

Tematyka zajęć dotyczyła:

– biologii – „poznawanie tajników mikroświata”- mikroskopowanie

– chemii- „duża chemia w małej skali” – eksperymentowanie oraz modelowanie cząsteczek związków chemicznych

– fizyki – „ z fizyką na co dzień” – obwody elektryczne, projekt edukacyjny „Owad”.

Podsumowaniem projektu była „naukowa ekspedycja” do Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie. W Ogrodzie Doświadczeń im. Stanisława Lema uczniowie zapoznali się z tajnikami różnych dziedzin nauk. Samodzielnie przeprowadzili kilkadziesiąt doświadczeń z różnych działów fizyki.

Oto ich refleksje…

Zwiedzając park poznaliśmy zasadę latającego złudzenia, ukrytych kolorów, krzywego zwierciadła, kalejdoskopu, dowiedzieliśmy się jak powstaje wir wodny oraz na czym polega zasada nurka Kartezjusza. Poczuliśmy się nawet jak prawdziwi muzycy, grając na kamiennych cymbałach, organach rurowych, trójkątach i gongach. Mieliśmy również okazję doświadczyć działania wózków na szynach, poznaliśmy zasadę działania Kołyski Newtona i kwaczek równoważnych…jednak najwięcej emocji dostarczyła zabawa na ruchomej platformie pokazująca działanie siły bezwładności.

Po emocjonującej lekcji fizyki przyszedł czas na chemię…by lepiej zrozumieć właściwości substancji chemicznych uczestniczyliśmy w warsztatach pt.  „Mroźne eksperymenty” . Wszystkie doświadczenia wykonywane były w oparciu o mroźne substancje – suchy lód i ciekły azot. Poznaliśmy ich właściwości i zobaczyliśmy, jak reagują w kontakcie z innymi przedmiotami. Ależ były emocje!  😊

Na koniec pobytu w tym miejscu udaliśmy się na seans filmowy „Explore 3D”, by tam zgłębić tajniki kosmosu…

Wszyscy byliśmy pod ogromnym wrażeniem przedstawianych zjawisk…

Ostatnim punktem naszej przygody była lekcja biologii realizowana w Ogrodzie Botanicznym. Ogród przywitał nas malowniczym krajobrazem, bogactwem i różnorodnością gatunków roślin (nawet drzewo mandarynkowe!), a także panującą wokół ciszą. Piękna, słoneczna pogoda zachęcała do wędrówek alejkami ogrodu. Mieliśmy okazję przyjrzeć się ogromnej bioróżnorodności świata z uwzględnieniem niezwykle oryginalnej, a często nawet orientalnej flory.

                                                                             Uczestnicy koła przyrodniczo-eksperymentalnego

Drodzy Uczniowie!

Jesteśmy przekonane, że realizowane przez nas zajęcia pozwoliły Wam dostrzec piękno otaczającego nas świata, przy jednoczesnym zrozumieniu fascynujących zjawisk przyrodniczych.

Bardzo dziękujemy Wszystkim uczestnikom za nienaganną postawę badawczą😊!

Renata Król- Nowak oraz Agnieszka Nowak