„Ojczyznę kocha się nie dlatego, że wielka, ale dlatego, że własna.”
Seneka
Aby uczcić ważny dla naszego narodu dzień upamiętniający uchwalenie Konstytucji 3 Maja, uczniowie podczas uroczystego apelu zaprezentowali montaż słowno- muzyczny i krótki spektakl historyczny.
W nastrój zadumy wprowadzili nas aktorzy, recytatorzy i muzycy odtwarzający uczucia tęsknoty, nostalgii oraz podkreślający wagę słowa wolność, które także dzisiaj, w obliczu rozgrywających się we współczesnym świecie wydarzeń, ma szczególne znaczenie.
Przenieśliśmy się w czasy, w których wiele się mówiło o królu Stanisławie Auguście i jego stronnikach . Wcielający się w swe role uczniowie starali się obrazowo wytłumaczyć widzom przyczyny naszych klęsk. Zobaczyliśmy jegomościów, którzy wierzyli, że żyją w państwie o doskonałym ustroju. Reformy uważali więc za niepotrzebne i nie przyjmowali argumentów tych bardziej świadomych i mądrzejszych. A tymczasem Polska nierządem stała.
Kiedy marszałek obwieścił zmiany, mieszczanki zmierzające na targ, żywo komentujące aktualne wydarzenia, nie ukrywały radości z uchwalenia konstytucji, zachęciły do wiwatowania również publiczność.
Mama opowiadająca swojemu synkowi trudną historię naszego państwa zakończyła lekcję słowami, które skłoniły do refleksji niejednego z nas:
Synku, ojczyznę kocha się nie dlatego, że wielka, ale dlatego że własna. Z jej dziejami jest jak z życiem ludzkim. Chwile wesołe i smutne przeplatają się ze sobą. Kiedy jest ci źle, to potrzebujesz pomocy i pocieszenia. Teraz nasz kraj jest w potrzebie, a my musimy zrobić wszystko, aby mu pomóc.
Mamy nadzieję, że wśród naszych uczniów znajdą się tacy, dla których historia będzie nauczycielką życia i swoją pracą, uczciwością, altruizmem pokażą, że Ojczyzna jest dla nich wartością, a miłości do Niej uczyli się także tutaj, w naszej w szkole…